TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

Dofinansowano z Europejskiego Funduszu Rolnego  na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

"To my"

W ostatnich latach bogatsza i szersza oferta bibliotek, możliwa jest dzięki różnym grantom i środkom unijnym. Instytucje te sięgają po nie coraz częściej. Dzięki czemu postrzegane są jako placówki nowoczesne, aktywne i niezbędne w środowisku lokalnym.
Gminna Biblioteka Publiczna w Sztabinie już kilkakrotnie korzystała z tego typu dofinansowania. Ostatnim przykładem jest realizowany w 2014 roku projekt pn. „To my”, którego celem było uświadomienie mieszkańcom gminy Sztabin bogactwa i znaczenia dziedzictwa kulturowego oraz stworzenie możliwości aktywnego wypoczynku poprzez organizację festynu  rodzinnego. W związku z tym, iż biblioteka wiele swoich działań realizuje w partnerstwie z innymi podmiotami, o pomoc w wykonaniu zadania poprosiliśmy Zespół Szkół Samorządowych i Gminny Ośrodek Kultury w Sztabinie. Zaangażował się również Urząd Gminy i Ochotnicza Straż Pożarna w Sztabinie.
Realizację projektu rozpoczęliśmy od przeprowadzenia warsztatów teatralnych i wokalnych. Do udziału w nich zaprosiliśmy uzdolnioną aktorsko i wokalnie siedemnastoosobową grupę młodzieży. Przygotowała ona scenki z życia współczesnej rodziny i piosenki ludowe. Zaprezentowała je 20 lipca podczas festynu rodzinnego pt. „Rodzinna zabawa – fajna sprawa”. Prowadzenie imprezy zleciliśmy Tęczowemu Studiu Zabaw Fantazja. W programie, przewodzonym przez klownów, znalazły się  różnorodne warsztaty np. malowanie buziek, modelowanie balonów, plastyczne. Głównym jednak punktem festynu były, bez wątpienia, konkurencje rodzinne. 10 rodzin biorących w nich udział, miało znakomitą zabawę, a zgromadzona publiczność wesołe przedstawienie. Na temat festynu wypowiedziano wiele pochlebnych opinii i mamy nadzieję, że na stałe wpisze się on w kalendarz imprez gminnych.
Kolejnym zadaniem do realizacji było opracowanie publikacji pt. „Aktywni w codzienności. Z dziejów instytucji i stowarzyszeń gminy Sztabin”. Jej promocja odbyła się 20 grudnia 2014 roku podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego. Był to dla wszystkich  wyjątkowy wieczór. Po raz kolejny w czasie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, spotkaliśmy się w gronie przyjaciół biblioteki. Zaproszenie na spotkanie przyjął m. in. ks. Kanonik – Jerzy Galiński, władze Powiatu Augustowskiego i Samorządu Gminny Sztabin, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. K. Brzostowskiego i Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie oraz korespondenci „Naszego Sztabińskiego Domu”.
Książka „ubrana” w czerwoną koszulę i granatowy krawat, była niewątpliwie osobliwością tego spotkania, a ujrzenie jej, długo wyczekiwanym przez autorów momentem. Radość widoczna w oczach twórców książki w chwili prezentacji, utwierdziła mnie w przekonaniu, że opracowanie poszczególnych rozdziałów zleciłam właściwym osobom. Nie była to dla nich, niewiele znacząca praca do wykonania, ale ważne zobowiązanie, polegające na opisaniu społecznego zaangażowania mieszkańców Ziemi Sztabińskiej w XX i początkach XXI wieku.  Każdy z autorów podszedł do zadania rzetelnie i emocjonalnie, gdyż region sztabiński z różnych powodów jest im bliski.
Tematem publikacjijest aktywność mieszkańców Ziemi Sztabińskiej oraz funkcjonujących, od początków XX wieku instytucji i stowarzyszeń. Z terenami tymi związanych było wielu nieprzeciętnych i niestrudzonych działaczy. Najwybitniejszym z nich był ks. Jakub Rółkowski, który swoją postawą zasłużył na miano wyjątkowego proboszcza, troszczącego się zarówno o sferę duchową, jak też o bytowe potrzeby mieszkańców. Działania ks. Jakuba Rółkowskiego przyciągały innych ludzi, chętnych do pracy i troszczenia się o wspólne dobro.
Ważną rolę w życiu mieszkańców odgrywały powstałe w pierwszej połowie XX wieku lub nieco później Ochotnicza Straż Pożarna oraz instytucje kultury – Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury w Sztabinie, jak też funkcjonujące organizacje pozarządowe – Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostow­skiego i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie. Funkcję aktywizującą środowisko spełnia wydawany od 17 lat miesięcznik gminny „Nasz Sztabiński Dom”.
Opisując pracę niniejszych jednostek, pokazaliśmy, jak wielką rolę odegrały one w codziennym życiu. Owoce ich aktywności zachowały się do dzisiaj i służą współczesnemu pokoleniu.
Książka jest pracą zbiorową. Autorami poszczególnych rozdziałów są: Helena Kozłowska, Jarosław Kozłowski, Henryk Krysiuk, Sylwia Łazarska, Małgorzata Ostrowska, Jarosław Szlaszyński i Iwona Zawiślak. W zebraniu materiałów i informacji pomagało wiele innych osób, których nie sposób wymienić, aby kogoś nie pominąć.
Realizując projekt, przyczyniliśmy się do edukacji artystycznej młodzieży, stworzyliśmy możliwość spędzenia atrakcyjnie wolnego czasu w gronie rodzinnym oraz zapisaliśmy na kartach książki, do tej pory szerzej opracowaną, historię instytucji i stowarzyszeń Gminy Sztabin funkcjonujących od początku XX wieku. Realizując projekt napotykaliśmy na trudności. W odniesieniu do rezultatów zadania były one tylko niewielką przeszkodą, o której zapomina się, trzymając w ręku gotową książkę.
 

Galeria